Mimořádná valná hromada

Vážení sportovní přátelé, členové klubu, ale i občané města, kteří navštěvujete náš web, fandíte jílovskému fotbalu a sportu obecně.

Dne 25. 5. 2018 se uskutečnila mimořádná valná hromada, která byla svolána z důvodu informací výboru členské základně o aktuálním stavu klubu, o možné účasti družstev v nadcházejícím soutěžním ročníku a především pro to, aby mohl být schválen rozpočet klubu na rok 2018, protože březnová řádná valná hromada tento bod programu z různých důvodů neměla možnost schválit.

Důležitost této květnové VH umocňoval fakt, že se jí za město Jílové zúčastnili nejvyšší představitelé samosprávy, a to starosta Pavel Pešek a místostarosta Ing. Miloslav Kožený. Mezi pozvanými hosty se mimo jiné zúčastnil Ing. Josef Šedivý, jehož společnosti či on sám osobně náš klub v minulých letech výrazně podporoval (i) a v součinnosti s ním pracujeme na projektu „zázemí pro sportovce“, jehož součástí by mělo být, fitko, wellness, klubovna, kanceláře a ubytovna pro sportovce, eventuálně bytová jednotka. Na tento projekt má klub již vydáno stavební povolení, nicméně zatím jsme nebyli úspěšní v souvislosti se získáním dotace ze státních rozpočtů a klub se pokusí v případě vypsání nových dotačních titulů o dotaci opětovně žádat. Uvažovaná cena tohoto projektu je cca 12 miliónů korun.

Po formálním úvodu byla členská základna seznámena s významným klubovým počinem, a to přidělením Statutu sportovního střediska mládeže OFS, kdy licenci našemu klubu udělila Fotbalová asociace ČR. K této pro nás velmi příjemné skutečnosti jsme již podali informaci samostatným článkem na našich webových schránkách. Přesto bych chtěl ještě doplnit, že já osobně vnímám tuto skutečnost jako odměnu za práci klubu v součinnosti s okolními kluby AFK Radlík, TJ Tatran Kamenný Přívoz, TJ Čechoslovan Dolní Jirčany a v ne poslední řádě nově s LFA (Ladies Foottball Academy), ze které pro nás však vyplývá nejen řada výhod, ale i povinností. Udělení statusu vnímám i jako možnost rozvíjet mnohem významněji spolupráci s místní ZŠ, která se stala rovněž signatářem žádosti o udělení statutu, především s ohledem na dosavadní nedostatečnou součinnost. Stejně tak by udělení licence mělo zvýšit nejen význam klubu, ale potažmo i města, protože v celé ČR jej získalo pouze 30 měst.

Dále byla členská základna i hosté seznámeni s letošním ukončením ročníku- klubovou rozlučkou, tentokrát v součinnosti s restaurací Sokolovna, a to formou Retro diskotéky, kdy věříme, že se jí zúčastní jako kulturně společenské akce spolupořádané klubem také další občané města, a tímto jsou všichni srdečně zváni.

Následující body programu bohužel už tak veselé nebyli, protože se jednalo o neuspokojivé finanční situaci z části zapříčiněné klubem samotným (ne disciplína v úhradě členských příspěvků, pochybeními v souvislosti se získáváním finančních prostředků), ale především podfinancováním činnosti spolků jako je náš klub ze strany příslušných státních orgánů a nedostatečnou finanční podporou ze strany města. Tady je třeba říci, že se rozproudila poměrně bouřlivá diskuse, kdy bohužel nedošlo k názorovému konsensu ze strany zástupců klubu a města.

O tom jakým způsobem podporuje, respektive nepodporuje stát sport, můžeme číst a slyšet v médiích dnes a denně. Já se jako předseda klubu snažím po celou dobu výkonu této funkce, stejně tak jako v minulosti po dobu výkonu funkcí zastupitele města (16 let) „bojovat“ o lepší postavení nejen fotbalu, ale i sportu a spolkové činnosti ve městě obecně. Musím říci, že radost ze sebe nemám, protože ani po tak dlouhé době se mně osobně a lidem, kterým na výše uvedeném také záleží, nepodařilo situaci ve městě změnit ve smyslu větší vyváženosti např. vůči podpoře kultury. V příloze si můžete přečíst můj dopis předsedy klubu a občana adresovaný zastupitelstvu v únoru letošního roku před schvalováním rozpočtu.  To, že existuje zákon o podpoře sportu, kde mají obce své jasně dané úkoly, možná řada lidí ve městě neví. To, že město nemá žádná vlastní sportoviště, (ač je podle zákona má budovat a udržovat) to si myslím, že vidí v Jílovém každý, protože to tak prostě je. Pro mne osobně je třeba velkým zklamáním stav školního hřiště, k jehož financování jsem v době své činnosti zastupitele přispěl zásadní měrou. Dalo by se vlastně říci, že jde „de facto jediné sportoviště města, a proto si každý může udělat po návštěvě tohoto sportoviště obrázek sám.

Konečným výsledkem naší schůze bylo schválení rozpočtu klubu ve dvou variantách (rovněž v příloze včetně skutečných finančních výsledků za rok 2017, pro zajímavost ještě rozpočty za roky 2015 -2017 včetně ročního průměru), kdy se v danou chvíli jeví jako reálná varianta první, tedy bez účasti „A“ mužstva dospělých v příštím soutěžním ročníku. A tým jako „ výkladní skříň“ každého klubu je z pohledu svých nákladů jak družstvo samozřejmě finančně nejnáročnější, a proto neúčast dospělých v krajských soutěžích znamená alespoň pro mne velký smutek a porušení základních sportovních principů výchovy mládeže, včetně odpovídající motivace a návaznosti na soutěže dospělých, na druhou stranu však zajišťuje klubovou finanční stabilitu vyplývající z odpovědného jednání představitelů klubu.

Zcela jasná je jedna věc. Pokud se určité věci nezmění a čas neúprosně běží, klub není možno dál rozvíjet a to nejen pro mne bude znamenat přemýšlet jak dál a jestli to má vůbec smysl, což jsem ostatně členské základně na závěr schůze deklaroval.

To, že se i díky této finanční nestabilitě zhoršili vztahy mezi členy výboru je rovněž smutným faktem a rezignace místopředsedy Inmara Al- Azzawi jako osobní rozhodnutí spíše může být (i když nemusí), důsledkem výše uvedeného.

Chci věřit, že jak se říká to konečně někomu „otevře oči“. A když ne????

Mgr. Petr Doležal, předseda

Přílohy:

-dopis zastupitelstvu z 5. 2. 2018

podnety k rozpoctu – 5.2.2018

-schválený návrh rozpočtu na rok 2018

Rozpočet 2018

-rozpočty klubu 2015-2017 včetně průměru za rok

Rozpočty 2015-2017